Station reactive power compensation using the feasibility of additional active

Taishan City, Guangdong Province Overseas Chinese Long-dong Station 02 000 kW unit normal operation does not require reactive power compensation, but because of the number of large reservoirs in each of the spillway, the spillway capacity, in order to reduce disposable water, additional units can be from 0.22 to 02 300 kW active, and less fat, reactive power (in keeping Generator The apparent power, the stator rated current, the mechanical properties of units allowed under). 6.3kV high voltage and reactive power can be UMC Container group for reactive power compensation.

1, the feasibility of reactive power compensation:

Generating P = 2000kW time: S = P / cos = 2000/0.8 = 2500kVA; cos = 0.8; sin = 0.6; Q = 2500 × 0.6 = 1500kVar. The unit has been loaded.

(1) maintain the generating capacity of 2500kVA constant, the additional active power of the situation analysis:

P = 2200kW made active when: Based compensation capacity Qc = 900kVar; cos = 2200/2500 = 0.88; sin = 0.475; P = 2200kW; Q = 2500 × 0.475 = 1187.5kVar; Q = 1187.5-900 = 287.5kVar. The Generating 2200kW, the compensation Qc = 900Kvar, the generator reactive power only made 287.5kVar, to achieve the total output COS = 0.88, while the unit dissatisfaction 2500kVar.

When the guarantee when the total output cos = 0.8:

P = 2200kW; Q = 2200 × 0.75 = 1650kVar; Q = 1650-900 = 750kVar. The Generating 2200KW, the compensation capacity Qc = 900Kvar, unit only made reactive Q = 750kVar, to achieve the total output cos = 0.8, while the unit is still not satisfied 2500KVA, unit reactive power regulation at this time still left margin 1187.5-750 = 437.5Kvar adjustable.

fat, P = 2300kW active when: Based compensation capacity Qc = 900kVar; cos = 2300/2500 = 0.92; sin = 0.392; P = 2300kW; Q = 2500 × 0.392 = 979.2kVar; Q = 979.2-900 = 79.2kVar.

The Generating 2300kW, the compensation Qc = 900kVar, the generator reactive power only made 79.2kVar, to achieve the total output cos = 0.92, while the unit dissatisfaction 2500kVA.

When the guarantee when the total output cos = 0.8:

P = 2300kW; Q = 2300 × 0.75 = 1725kVar; Q = 1725-900 = 825kVar.

The Generating 2300kW, the compensation capacity Qc = 900kVar, unit only made reactive Q = 825kVar, to achieve the total output cos = 0.8, while the unit is still not satisfied 2500kVA, unit reactive power regulation at this time still left margin 979.2-825 = 154.2kVar adjustable.

Conclusions: 2000kW units additional to the 2200 ~ 2300kW, the increase of 200 ~ 300kW, reduce the drop of water, but at this time of reactive power compensation capacity Qc = 900kVar is the most appropriate. Because when the increase 300kW, the unit reactive power regulation is not much margin Wisdom of the total output cos = 0.8 to ensure the following, this is the best choice.

(2) water regime and its energy-saving and cost-effectiveness analysis.

For many years to understand reservoir water level, the data storage capacity, according to the number of annual overflow volume, overflow time, days, etc., to obtain valid data for comprehensive analysis, pay attention to the wet and dry years in difference.

Overflow Hongda month as a year, then active for the estimated additional annual 1000h, 1000 × 300 = 30 kWh / a, by 0.4 yuan / kWh basis, the annual increase of 120 thousand yuan.

Such as overflow Hongda months a year: is active for the estimated additional annual 2000h, 2000 × 300 = 60 kWh / a, by 0.4 yuan / kWh basis, the annual increase of 240 thousand yuan.

Certainly deserve a fair run operation, with its principles: high-water level input reactive power compensation, as much as possible ahead of full-fat, super fat, active power, full use of water, avoid too many abandoned water to increase the hours of Super-active power number. When the water level is not high, made in 1200 ~ 2000kW between active, they should put Qc = 900kVar, this unit will reduce the excitation system output, adjustable non-functional power increase, decrease excitation system output is estimated that about 30 to 50 %, the exciter can save 30 ~ 50% of the exciter capacity; for SCR excitation device Saving 30 ~ 50% of the excitation volume capacity, annual total is also a considerable revenue. (Note: When active, reactive to 900kVar time, just to cos = 0.8, so the following units active in the hair 1200kW power compensation device when the input would lead to regulation of reactive power units in cos = 0.8 below).

2, Conclusion

Can 6.3kV bus for high-voltage shunt capacitor banks on the reactive compensation is estimated to complete installation of about 20 million, the cost can be recovered within two years. This reactive power compensation can also be extended to non-performance of runoff regulation station, the use of multiple active power wet and economic benefits are obvious.

I am an expert from Mp3 Player Manufacturers, usually analyzes all kind of industries situation, such as used motorized wheel chairs , wireless torque sensing.

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply